Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coloana comuna de scurgere desfiintata - viciu ascuns?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coloana comuna de scurgere desfiintata - viciu ascuns?

In mai 2021 am cumparat un apartament cu 2 camere aflat la et. 10/10 in Timisoara.
Scopul acestei achizitii este inchirierea apartamentului.
Am inceput lucrarile de renovare imediat, estimand ca va dura aproximativ 3 luni.
Pe parcursul lucrarilor am constatat ca miroase a canalizare in baie, din ce in ce mai tare.
Am apelat la serviciile unui instalator, astfel am aflat ca fostul proprietar a desfiintat coloana comuna de scurgere.
L-am contactat pe fostul proprietar sa-l intreb ce a facut mai exact si am aflat ca pentru a castiga spatiu a desfiintat coloana comuna si a instalat o supapa.
El spune ca a facut acest lucru cu acordul Asociatiei de Proprietari.
Fosta administratoare si fostul presedinte intre timp au decedat.
Noii reprezentanti ai Asociatiei nu stiu nimic despre acest acord.
Intre timp am refacut coloana din apartament, asa am constatat ca pe bloc teava e extrem de corodata, trebuie schimbata.
Hidroizolatia e de refacut in jurul tevii.
La o ploaie mai serioasa s-a facut balta in baie.

Exista pericolul sa-i inund pe toti cei de pe coloana mea.

De la administratoare am aflat ca nu exista fonduri pentru refacerea hidroizolatiei, pe urmatorii 3 ani sunt alte prioritati.

La data de 1/8/2022, ma aflu in situatia de a astepta pana la primavara, cand se poate lucra la hidroizolatie.

Nu pot folosi apartamentul nici in interes propriu, de inchiriere nici nu se pune problema in situatia de fata.

Mi-am depasit bugetul si timpul alocat acestei investitii.
E acesta un viciu ascuns? Pot cere daune de la vanzator?

Va multumesc
Chodis, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
1-Conform dispozitii L nr 196/2018 proprietarii nu detin drept legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune de condominiu constructii si instalatii
Indiferent de motivatie sau interes,fara parcurgerea procedurii legale de autorizar ,fara acordul asociatieid e proprietari nu se poate interveni asupra partii comune de condominiu
2-Legiuitorul,in cuorinsul disp L nr 196/2018 a impus onbligatia in sarcina asociatiei de proprietari de a constitui si actualiza fond de rulmen si de reparatii parti comune condominiu
Aspectul precizat de dv ca nu exista fonduri pentru refacerea hidroizolatiei, pe urmatorii 3 ani sunt alte prioritati."
reprezinta incalcarea dispozitiilor in vigoare
Asociatia de proprietari detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii
Precizarea ca sunt prioritati pentru urmatorii 3 ani,reprezinta o sustinere hazardata,asociayia de proprietari neavand posibilitatea sa prevada ce urgente pot apare in urmatorii ani
Executarea de reparatii parti comune care implica efort financiar apreciabil se dispune anual de catre particpantii la adunarea generala
3-daca la nivelul asociatieid e proprietari va confruntati cu reticenta in executarea reparatii parti comune,,initial notificati oficial asociatia d eproprietari c obligatia respectarii si aplicarii neconditionate a dispozitiilor in vigoare -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
-De la administratoare am aflat ca nu exista fonduri pentru refacerea hidroizolatiei, pe urmatorii 3 ani sunt alte prioritati.

daca nu exista fonduri cu ce vor fi execuate prioritatile??
Conform dispozitii L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta astfel ca acesta nu poate dispune de la sine putere ordinea de executat interventii pentru asigurararea starii tehnice a partii comune condominiu
Daca nu puteti solutiona la nivelul asociatiei de proprietari ,sesizati oficial servciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns. Apreciez.
Va multumesc mult pentru raspuns.