avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa solicit in instanta obligarea medicului la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa solicit in instanta obligarea medicului la acordarea tratamentului? ...

Pot sa solicit in instanta obligarea medicului la acordarea tratamentului?
Buna ziua,
Daca ma intalnesc cu refuzul medicului de a prescrie un tratament pt o boala deja diagnosticata, cu acte.
Precizez ca nu pot obtine medicamentele decat pe baza de prescriptie.
Insa medicul ar considera ca problema nu este suficient de serioasa...
Pot in aceasta situatie sa chem in judecata cabinetul/spitalul pt obligarea la prescrierea tratamentului??
Precizez ca specialitatea este endocrinologie si nu se poate opune nicio clauza de constiinta.
Poate fi litigiu de contencios administrativ sau ordonanta presedintiala?!
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
aidu, utilizator
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 12:01, 10 Ianuarie 2022
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Schimbați medicul până veți găsi unul suficient de (să nu-i zic cum) care să vă prescrie ce vreți dvs.
Și chiar, dvs. de unde știți ce trebuie să prescrie? V-ați informat de la doctor Google? Eu v-aș trimite să luați a doua opinie de la Facebook.
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
romascanu, moderator
Multumesc pt amabilitate si... ironie :)
Retin ca suntem pe un topic juridic, nu medical !
Intrebarea se refera la practica judiciara in privinta mijloacelor procedurale civile adecvate, daca se aplica contenciosul administrativ, considerand ca medicul furnizeaza un serviciu de interes public... sau dreptul comun, eventual daca exista alta legislatie speciala incidenta.
Eventual imi puteti prescrie chiar dvs. :)
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
aidu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a prescrie medicamente ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, Un medic poate prescrie legal pe o reteta simpla si medicamente din afara zonei lui de specializare? Orice medicament? Multumesc! (vezi toată discuția)
Exista aceasta legea invocata de medicul de familie? Tallulah Tallulah As dori sa stiu daca exista cumva o lege conform careia medicul de familie sa nu poata elibera in aceeasi luna trimitere si reteta, intrucat eu nu am reusit sa ... (vezi toată discuția)
Cumpararea pe internet SERGlU SERGlU Buna ziua. Am gasit un site, care spune ca are spre vanzare medicamente pentru cresterea in inaltime. Cu totul ca am fost la un endocrinolog si mi-a spus ca nu ... (vezi toată discuția)