avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi

Curs practic de implementare e-Factură / e-Transport. Reguli de aplicare și discuții practice. Vezi detalii și participă → 

Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Informații ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Informații ANAF

Bună seara.

Sunt persoana fizica fara venit, însă la emiterea unei Adeverințe de venit de la ANAF apar cu 1 leu încasări.
Nu este suma mare dar nu înțeleg de ce apare în acel tabel scris
Declarație informatica 205 depusa in 26.02.2021.
Categoria de venit -venituri din dobânzi
Tip venit - realizat
Venit brut -1 leu
Venit impozabil -1 leu
Impozit venit- 0 lei
Dețin un card bancar ing pe care încasez alocațiile celor 2 copii și după caz daca se încadrează bursă școlară a unuia dintre ei.
Cardul are opțiunea de Cont de economii - unde transfer o parte din bani când și când. Având optiunea de ai transfera între conturi când este nevoie și rămân în până fara a se pierde dobânda, care a ajuns la 6.20 lei de atunci și până astăzi.
Întrebarea este cine a depus aceea declarație,205?
Sau, am de plata ceva conform adeverinței.
De la ANAF doamna mi-a spus f expeditiv că e dividende de la Muntenia ( a specificat clar asta) și că sa nu-mi fac griji, dar eu nu dețin acțiuni.
O alta, că ar fi de la vreo bancă, deaceea detaliile mele referitoare la card.
Deci ce am de făcut dacă cei de la ANAF nu m-au ajutat .....

Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Beneficiez de ajutor de somaj? piscan_doina piscan_doina Buna seara, Ma confrunt cu o problema legata de depunerea actelor de somaj si anume aceea ca in baza adeverintei de venit emisa de fisc pe anul 2013 figurez ... (vezi toată discuția)
Plata cas la anaf cu declaratia unica forumistul forumistul Am profit de 40000 lei pe tot anul fiscal din vanzarea de actiuni pe bursa de valori. Am contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii Suma asigurata e ... (vezi toată discuția)
Probleme cu dividende si venituri din dobanzi pentru subventie caldura Alin_122 Alin_122 Buna ziua, Am o mare problema si am nevoie de ajutorul vostru. Bunica mea \\"pensionara cu o pensie de ~450RON\\" si cu fratele meu \\"Student\\", au ... (vezi toată discuția)