Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere minor Buna seara, cum se calculeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere minor Buna seara, cum se calculeaza pensia ...

Pensie intretinere minor
Buna seara, cum se calculeaza pensia de intretinere pentru minor? Stiu ca 1/4 din salariul , dar din care salariu, de baza sau cel net? Sa zicem ca eu am un salariu net pe contractul de munca de 2000 lei, pe care ii iau luna de luna. Pe langa salariul de 2000 lei mai castig 1000 de lei din ore suplimentare , in diferite luni,care imi apar ca salariu. Eu din ce suma trebuie sa platesc 1/4?
Multumesc!
Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Cu alte cuvinte sunt obligat sa platesc 1/4 si din orele suplimentare? Multumesc!
din cat luati in mana luna de luna. luna
Va multumesc pentru raspunsuri.