Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! M-am reintors din ccc de 4 luni; compania ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! M-am reintors din ccc de 4 luni; compania mi-a oferit ...

Buna ziua! M-am reintors din ccc de 4 luni; compania mi-a oferit un alt post cu aceleasi beneficii salariale. Anul acesta toti angajatii vor primi o ajustare salariala de 10%, dar eu nu. Motivul invocat de superiorul meu a fost ca job-ul actual este mai bine platit acum fata de cum era inainte. Avand in vedere ca nu am avut de ales in privinta noului job si ca am acceptat aceasta schimbare, consider ca este discriminatorie aceasta decizie in ceea ce ma priveste. Am vreo parghie legala in acest sens? Angajatorul este privat. Multumesc anticipat!
Ajustarea salariala are criterii de acordare ? Le-ati verificat ?
Nu s-a transmis nimic in acest sens catre angajati. Daca eu trebuia sa primesc un post similar/beneficii salariale egale, dar mi se spune ca acest post nu este la nivelul de salarizare la care sunt eu, de ce nu mi se ofera un post care sa reflecte salariul meu actual si totusi sa beneficiez de marire? Eu asa vad situatia si as vrea sa o clarific legal, cumva.
Ce salariu aveați jnainte de CCC și ce salariu la revenirea din CCC?

Ajustarea se face pe salariu sau pe functie?
Exact acelasi salariu. Ajustarea se face per salariu, la toata lumea.
Dacă considerati ca este vorba despre o discriminare, puteți sesiza CNCD.
Cornel Vasile, Consilier juridic