avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz plata arenda de către cei care au lucrat ilegal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz plata arenda de către cei care au lucrat ilegal si încasat subvenții

Refuz plata arenda

Buna ziua. Am moștenit anumite suprafețe de teren in 2015.
De curând am dorit sa le dau spre arenda.
Am aflat ca ele erau lucrate ilegal de o asociație agricola si s-au încasat subvenții pentru suprafețele mele de teren.
Am luata legătura cu cei care au încasat subvenții si aceștia refuza sa îmi plătească din urma ceva, de fapt mai mult evita sa stea de vorba cu tine la infinit.
Ce pot face in acest caz?
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2022
giv, utilizator
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 09:25, 14 Ianuarie 2022
Avocat actine pretentii in instanta recuperat banii pt ultimii 3 ani...
Buna ziua.
Ideea este ca pământul meu este într-o tarla care a fost declarata de cineva si a încasat subvenție dar el a făcut schimb cu de parcele cu altcineva sa nu se fărâmițeze tarlalele (gen daca sunt doua tarlale alăturate iar cei doi arendași au arendatori încrucișați își fac schimb de suprafețe sa lucreze o toată tarlaua fizic dar de declarat la APIA declara cum au contractele).
La mine e declarata de cineva si lucrata de altcineva.
Pe cine sa dau in judecata? Pe cel care a lucrat si a luat roadele efectiv sau pe cel care a declarat si încasat subvenția?
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2022
giv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot afla cine îmi ia subvenție de la apia pe pământurile moștenite? giv giv Buna ziua. Am mostenit diverse suprafete de teren de la tatal decedat si de la fratii bunicului cand mostenitorii acestuia au dezbatut mostenirea prin ... (vezi toată discuția)
Contract arenda Am un contract de arenda, eu fiind arendas, incheiat cu o persoana X. Respectiva persoana, are un contract de arenda incheiat cu un alt arendas, care expira ... (vezi toată discuția)
Cine incaseaza de la apia subvenþia la hectar, proprietarul sau arendasul? alcaz alcaz 1.Daca terenul agricol este arendat, cel care a dat in arenda are dreptul de a obtine subventii de la APIA ? Sau acestea sunt incasate de catre cel care a ... (vezi toată discuția)