Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz plata arenda de către cei care au lucrat ilegal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz plata arenda de către cei care au lucrat ilegal si încasat subvenții

Refuz plata arenda

Buna ziua. Am moștenit anumite suprafețe de teren in 2015.
De curând am dorit sa le dau spre arenda.
Am aflat ca ele erau lucrate ilegal de o asociație agricola si s-au încasat subvenții pentru suprafețele mele de teren.
Am luata legătura cu cei care au încasat subvenții si aceștia refuza sa îmi plătească din urma ceva, de fapt mai mult evita sa stea de vorba cu tine la infinit.
Ce pot face in acest caz?
giv, utilizator
Avocat actine pretentii in instanta recuperat banii pt ultimii 3 ani...
Buna ziua.
Ideea este ca pământul meu este într-o tarla care a fost declarata de cineva si a încasat subvenție dar el a făcut schimb cu de parcele cu altcineva sa nu se fărâmițeze tarlalele (gen daca sunt doua tarlale alăturate iar cei doi arendași au arendatori încrucișați își fac schimb de suprafețe sa lucreze o toată tarlaua fizic dar de declarat la APIA declara cum au contractele).
La mine e declarata de cineva si lucrata de altcineva.
Pe cine sa dau in judecata? Pe cel care a lucrat si a luat roadele efectiv sau pe cel care a declarat si încasat subvenția?
giv, utilizator