Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,urmează sa înaintez divorț,avem doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,urmează sa înaintez divorț,avem doi copii minori,avem ...

Buna ziua,urmează sa înaintez divorț,avem doi copii minori,avem bunuri dobândite in timpul căsătoriei,in schimb casa care s-a ridicat și finalizat in timpul căsătoriei este pe numele socrului meu decedat.Succesiunea nu s-a făcut după moartea acestuia,moștenitori fiind soacra și cei patru copii ai acesteia.Ma interesează sa aflu dacă și eu am dreptul la imobil?Mentionez ca suntem căsătoriți de 16 ani!Multumesc,o zi buna!
Porojan Daniela, utilizator
Nu aveti. Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii.
Aveti doar drept de creanta pentru imbunatatirile aduse, asta daca le puteti dovedi cu acte/martori...
Bunurile revin mostenitorilor si dvs. ca nora nu faceti parte dintre ei
terenul e al socrilor, insa cu sotul ati construit o casa pe acel teren, daca puteti dovedi, puteti castiga jumatate din valoarea casei.
Mergeti la un avocat
Buna ziua!

Dvs nu puteti veni la mostenirea socrului, nu puteti dobandi un drept de proprietate asupra imobilului.
Insa, daca puteti dovedi participatia la constructia/imbunatatirile aduse casei, prin acte precum facturi, chitante, veniturile dvs din acea perioada, va puteti valorifica dreptul de creanta si sa obtineti o suma de bani.