avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare la angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare la angajare?

buna seara am o intrebare am cerere depusa pentru angajare din anul 2004 la sc oil terminal de atunci s-au facut ...angajari pe criterii ...am fost in audiente si primeam acelasi raspuns cand vor fii posturi ma anunta. oare nu am acelasi drept ca ceilalti angajati sau chiar discriminarea pe criterii de nationalitate chiar se mentine? eu la concluzia asta am ajuns. multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:40, 27 Ianuarie 2010
cum ati ajuns la aceasta concluzie? Sunteti sigur ca au nevoie de competentele dumneavoastra? Sunteti sigur ca cei care au fost angajati in aceasta perioada nu sunt mai bine calificati? Sau ca nu si-au depus candidaturile mai devreme? Daca nu aveti un raspuns scris care sa va refuze dreptul pe criterii etnice nu aveti nimic.
De unde aveti dumneavoastra impresia ca ar fi discriminare? Pe ce va bazati cand faceti astfel de afirmatii? Sunteti sigur ca aveti studiile si calificarile care se cer pentru acel post?
Angajatorul alege persoana care intruneste cel mai bine calitati si competente necesare cerintelor postului.
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
Angela D, Consultant resurse umane
serian a scris:

buna seara am o intrebare am cerere depusa pentru angajare din anul 2004 la sc oil terminal de atunci s-au facut ...angajari pe criterii ...am fost in audiente si primeam acelasi raspuns cand vor fii posturi ma anunta. oare nu am acelasi drept ca ceilalti angajati sau chiar discriminarea pe criterii de nationalitate chiar se mentine? eu la concluzia asta am ajuns. multumesc


Daca va considerati discriminat va puteti adresa CNCD ... Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.

CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu angajarea din cauza proprii pe salariu ciucifer ciucifer nu vrea nimeni sa ma angajeze cind aude de poprire pe salariu,ce pot sa fac? (vezi toată discuția)
Refuz angajare mirelam_d mirelam_d Buna ziua, Am o mare problema si, poate, o mare suparare !!! In anul 2011, in urma unui divort urat de fostul meu sot am ramas fara slujba(am lucrat in ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca mirana mirana Care sunt sansele sa fiu concediat de catre angajator in conditiile in care eu imi indeplinesc sarcinile de servici dar nu sunt iubit pentru ca nu stau cu ... (vezi toată discuția)