Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare la angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare la angajare?

buna seara am o intrebare am cerere depusa pentru angajare din anul 2004 la sc oil terminal de atunci s-au facut ...angajari pe criterii ...am fost in audiente si primeam acelasi raspuns cand vor fii posturi ma anunta. oare nu am acelasi drept ca ceilalti angajati sau chiar discriminarea pe criterii de nationalitate chiar se mentine? eu la concluzia asta am ajuns. multumesc
cum ati ajuns la aceasta concluzie? Sunteti sigur ca au nevoie de competentele dumneavoastra? Sunteti sigur ca cei care au fost angajati in aceasta perioada nu sunt mai bine calificati? Sau ca nu si-au depus candidaturile mai devreme? Daca nu aveti un raspuns scris care sa va refuze dreptul pe criterii etnice nu aveti nimic.
De unde aveti dumneavoastra impresia ca ar fi discriminare? Pe ce va bazati cand faceti astfel de afirmatii? Sunteti sigur ca aveti studiile si calificarile care se cer pentru acel post?
Angajatorul alege persoana care intruneste cel mai bine calitati si competente necesare cerintelor postului.
Angela D, Consultant resurse umane
serian a scris:

buna seara am o intrebare am cerere depusa pentru angajare din anul 2004 la sc oil terminal de atunci s-au facut ...angajari pe criterii ...am fost in audiente si primeam acelasi raspuns cand vor fii posturi ma anunta. oare nu am acelasi drept ca ceilalti angajati sau chiar discriminarea pe criterii de nationalitate chiar se mentine? eu la concluzia asta am ajuns. multumesc

Daca va considerati discriminat va puteti adresa CNCD ... Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.

CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii