Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie.

Salutare!

Va Rog, cititi pana la cap.

Am am oprit cu camionul și semiremorca pe banda 1 în urcare. ( mai era banda 2 liber pe sensul de mers).
Am oprit ca am auzit un zgomot la motrică pe acolo.
2, 3 minute, cel mult 5 am stat acolo pr avari și luminile poziții.

Pe tronsonul care am oprit era indicator oprirea interzisa, da ce sa fac ca am oprit pentru siguranța mea.

Câteva minute.

A venit mr polițist și îmi a zis sa plec, eu în timpul asta eram pe la spatele remorci, ( am dat oarecum un inconjur la amsamblu)

I-am zis ca verific tirul și plec ca am auzit un zgomot
Când pornesc motorul, am mai stat sa zic 1 minut, a și venit la geam sa ii dau actele.

I le-am dat, a întocmit proces verbal cu amenda
Toate bune și frumoase

La plecare după ce m-am parcat, am văzut ca a greșit numele la semiremorca și nr de înmatriculare pe proces.
Scriind BERGER cu nr B xx (nume)

Iar eu in certificat aveam SCHMITZ cu nr B xxx (nume).

Pot face contestatie?
Mr polițist a făcut chiar și poze și filmare la ansamblu și cred ca a prins nr de pe semiremorca.

Am vreo șansă la anularea procesului verbal.
Am avizul de însoțire care arata nr de înmatriculări al ansamblului și Scrisoarea de transport CMR.
Plus certificatul.

Dacă poate sa ma ajute cineva cu informația de a trimite contestația online.
Știu ca trebuie scanate documentele, le-am scanat.

Alta întrebare.
Cum trebuie sa trimit acel mail? Pentru ca este în alt județ fata de domiciliul meu.

Și în ultimul rand, taxa judiciara pot plăti online?
Am văzut ca îmi cere un nr de dosar.... și nu știu.

Mulțumesc.
Scaneaza cel putin plangerea in PDF ca sa se vada semnatura in original.
Trimiti documentele ca atasamente la email, in care scrii doar ca trimiti plangerea impotriva PV de contraventie seria, numarul.
Cauta pe internet datele de contact ale judecatoriei unde s-a savarsit fapta si o sa gasesti email-ul de la registratura sau alt email al judecatoriei. Judecatoria este cea care este inscrisa in procesul verbal.
Sa nu uiti sa scrii in plangere si de ce ai oprit.
Plata trebuie sa o faci la caseria primariei de domiciliu, nu la judecatorie.
Da o poti plati - 20 de lei - in trei moduri.
1. Daca localitatea ta de domiciliu este inrolata in "Ghiseul.ro", deschizi un cont si acolo poti plati cu ajutorul cardului.
2. Pe site-ul care iti cere dosar trebuie doar sa debifezi acea rublica. Daca o platesti dupa inregistrarea plangerii si primesti citatie si ti se cere sa platesti taxa, pe citatie este trecut nr. dosarului.
3. Cineva sa plateasca taxa la primarie si sa depuna (trimita) chitanta la judecatorie.
Important sa trimiti plangerea la timp - 15 zile, in care nu intra ziua intocmirii procesului verbal si cea in care se trimite plangerea.
Am trimis.
S-a și înregistrat plângerea.
Mulțumesc mult!!!