avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata! Dorim sa cumparam 2 apartamente pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata! Dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei ...

Buna dimineata!
Dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei fiice (de 12 si 14 ani). Notarul a spus ca trebuie instituita curatela/ tutela (a folosit ambii termeni). Va rog sa imi spuneti - ce drepturi va avea aceasta persoana asupra copiilor
- ce drepturi va avea aceasta persoana asupra apartamentelor, dar si a conturilor copiilor
- poate fi numit curatorul/ tutorul prin depunerea documentatiei (fara prezenta fizica, avand in vedere ca locuieste la distanta)
-care sunt obligatiile fiecaruia dintre acestia

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: TaniaCj , utilizator 12:22, 16 Ianuarie 2022
copiii au parinti, deci nu e vb de tutore, ci curator. El e numit pt a asista copilul de 14 ani si a reprezenta pe cel de 12 la semmnarea actului de vanzare cumparate. Procurator de fonduri, veti fi dvs.
Nu se pune problema la drepturi asupra copiilor, conturilor etc.
Curator poate fi oricine, dar se numeste de catre instanta, alegeti pe cineva disponibil, care sa fie prezent.
[ link extern ]

mergeti la autoritatea tutelara si intrebati daca se mai ocupa ei sua trebuie sa mergeti la judecatorie
Va multumesc!
Deci ar putea fi si o vecina, deoarece nu va avea drepturi asupra copiilor si bunurilor lor, dar indeplineste conditia ca locuieste aproape?
Curatorul trebuie sa fie prezent in instanta cand e numit?
Curatorul trebuie sa fie prezent la semnarea actului de vanzare cumparare?
Curatorul trebuie sa fie prezent la semnarea actului de vanzare cumparare?

pai asta e ideea, de aia e si numit , sa fie acolo.
isunati si dvs la primarie la autoritatea tutelara si iintrebati daca mai numesc ei curatorul sau trebuie mers la instanta
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzarea unui imobil in coproprietate cu un minor milka007 milka007 Daca minorul are 15 ani poate sa hotarasca: singur ,sub tutela mamei , sau trebuie instituit curator? (vezi toată discuția)
Drepturile minorului Adriana-Corina Adriana-Corina buna am 17 ani si 6 luni....mama mea a decedat in urma cu 11 ani...iar tatal meu in 10.10.2009 dupa moartea mamei mele mi s-a numit un curator..deoarece am ... (vezi toată discuția)
Curatela autoritatea tutelara dan_y dan_y Am nevoie de o informatie si cred ca ma puteti ajuta, de aceea va prezint situatia pe scurt : Acum 2 luni a decedat bunica mea, ea avand 2 copii (mama mea ... (vezi toată discuția)