Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata! Dorim sa cumparam 2 apartamente pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata! Dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei ...

Buna dimineata!
Dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei fiice (de 12 si 14 ani). Notarul a spus ca trebuie instituita curatela/ tutela (a folosit ambii termeni). Va rog sa imi spuneti - ce drepturi va avea aceasta persoana asupra copiilor
- ce drepturi va avea aceasta persoana asupra apartamentelor, dar si a conturilor copiilor
- poate fi numit curatorul/ tutorul prin depunerea documentatiei (fara prezenta fizica, avand in vedere ca locuieste la distanta)
-care sunt obligatiile fiecaruia dintre acestia

Va multumesc
copiii au parinti, deci nu e vb de tutore, ci curator. El e numit pt a asista copilul de 14 ani si a reprezenta pe cel de 12 la semmnarea actului de vanzare cumparate. Procurator de fonduri, veti fi dvs.
Nu se pune problema la drepturi asupra copiilor, conturilor etc.
Curator poate fi oricine, dar se numeste de catre instanta, alegeti pe cineva disponibil, care sa fie prezent.
[ link extern ]

mergeti la autoritatea tutelara si intrebati daca se mai ocupa ei sua trebuie sa mergeti la judecatorie
Va multumesc!
Deci ar putea fi si o vecina, deoarece nu va avea drepturi asupra copiilor si bunurilor lor, dar indeplineste conditia ca locuieste aproape?
Curatorul trebuie sa fie prezent in instanta cand e numit?
Curatorul trebuie sa fie prezent la semnarea actului de vanzare cumparare?

pai asta e ideea, de aia e si numit , sa fie acolo.
isunati si dvs la primarie la autoritatea tutelara si iintrebati daca mai numesc ei curatorul sau trebuie mers la instanta
Multumesc