Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla in cazul neplatii ratelor la creditele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla in cazul neplatii ratelor la creditele pentru bunuri?

In cazul in care am achizitionat un bun electronic, un laptop spre exemplu, printr-un "credit doar cu buletinul" si nu mai platesc (sau nu mai pot plati) ratele, ce mi se intampla?
Vezi ce prevede contractul.
Pe langa ceea este stipulat in contract, trebuie sa ai in vedere si faptul ca, in cazul in care inregistrezi restante mai mari de 30 de zile in achitarea unei rate, este posibil sa fii inregistrat in baza de date a Biroului de Credit. In eventualitatea in care vei mai avea nevoie de un imprumut (de la o banca sau alta societate financiara), exista riscul sa fii refuzat.
OK, mersi. Acest "Birou de Credit" are legatura cumva si in afara tarii, sau de el se tine cont numai in tara?
Nu cred ca monitorizeaza si ce se intampla in afara. Dar este posibil sa aiba relatii de colaborare cu institutiile similare din celelalte tari (poate schimb de informatii privind solicitari ale cetatenilor straini !).
contractul se poate investi cu formula executorie si banca va putea sa -l puna in executare. Daca nu achiti ratele o anumita perioada stipulata in contract vor apela la un executor putandu-se institui poprire pe salariu sau iti poate vinde bunuri din casa daca nu ai bani sa achiti ratele restante.