avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Burse elevi
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Burse elevi

1. Constitutie, art. 15(2): Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
2. Semestrul I, anul scolar 2021-2022, 13 septembrie- 14 ianuarie 2022.
3. Elevul știe, pana in 4 ianuarie 2022, cu 10 zile inainte de incheierea primului semestru, ca daca obtine media generala 8,50 beneficiaza de bursa de merit(Ordinul Ministerului Educatiei Nr. 5576 din 7 octombrie 2011).
4. Ministerul Educației a "urcat" media de bursa la 9,50 in 4 ianuarie(nr. 5.870 din 22 decembrie 2021).
5. Legea trebuie sa fie clara, sa ii permita elevului sa poata sa indeplineasca noua conditie impusa prin ordinul de ministru; un termen de 10 zile calendaristice este prea scurt.
6. Nu ar fi firesc(legal) ca scolile sa acorde bursele de merit in functie de noua medie generala (9,50) abia din anul scolar urmator astfel incat elevul sa aiba timpul necesar adaptarii la noua realitate juridica?
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Ianuarie 2022
Radamante, utilizator

Alte discuții în legătură

Acordare bursa scolara 2012-2013 maria001 maria001 Buna ziua, Copilul meu merge in toamna in cls a 6-a.A terminat cls. 5 cu media peste 9,dar nota la purtare este de 9,50.Ce sanse are sa primeasca bursa ... (vezi toată discuția)
Bursa sociala situatie ..... victorp victorp Situatia economica a familiei ma indreptateste si imi permite sa solicit bursa sociala . Intrebarile mele sunt : - am doi copii la doua scoli diferite ... (vezi toată discuția)
Burse de merit ValeriaCs ValeriaCs Buna ziua, Copilul meu este in clasa a doua. Va rog sa imi spuneti daca pentru acordarea bursei de merit se iau in considerare rezultatele la ... (vezi toată discuția)