Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate muta apelul in alt judet.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate muta apelul in alt judet.

Buna ziua într-un proces penal daca fondul sa terminat ,si sa judecat în Prahova ,se poate face apelul la București sau in alt judet . Si c
are sunt procedurile pentru asta , multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra .
Apelul trebuie depus la instanța care a pronunțat hotărârea înprimă instanță.
Ulterior se poate cere strămutarea cauzei, dar motivele trebuie să fie temeinice.
Codul de procedura penala prevede:

Strămutarea procesului poate fi cerută pentru motive de bănuială legitimă sau de siguranță publică.
Bănuiala se consideră legitimă în cazurile în care există îndoială cu privire la imparțialitatea judecătorilor din cauza circumstanțelor procesului, calității părților ori unor relații conflictuale locale.
Constituie motiv de siguranță publică împrejurările excepționale care presupun că judecata procesului la instanța competentă ar putea conduce la tulburarea ordinii publice.
Bună ziua va multumesc de ajutor . Având în vedere că de 3 ani ne judecăm penal cu o doamnă al cărui soț este judecator tot in orasul acesta . Soțul punând la dosar 2 cereri sa participe in dosar ca este soț și judecator, punând copie ci și legitimatia de judecator , plus fffmulte rele și falsuri. Asta poate fii un motiv de strămutarea al apelului.
Florin7525, utilizator