Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la pensie anticipata? ...

Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la pensie anticipata?
La Casa Judeteana de Pensii mi s-a raspuns ca nu poate realiza venituri salariale atat timp cat este la pensie anticipata. Dar veniturile din dividende de exemplu sau din chiria unui imobil ????
1. În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

Veniturile din activități independente cuprind veniturile din activități de producție, comerț, prestări de servicii și veniturile din profesii liberale, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activități adiacente.

2. În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale.

activitate dependentă - orice activitate desfășurată de o persoană fizică într-o relație de angajare generatoare de venituri