avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesiune \"Ulita\"! Buna ziua, Va rog sa ma ajutati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesiune "Ulita"! Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa inteleg ...

Concesiune "Ulita"!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum sau daca se poate concesiona o "ulita" inutilizabila!
Situatia este in felul urmator:
- posed doua loturi, unul de 600 mp(Curte) si celalat de 1200mp(Gradina);
- Curtea si gradina sunt dispuse ca in "schema" de mai jos:
I---------I----------------------I Damb nisip 3 m
I vecin---I>>gradina 1200 mp<<I Damb nisip 3m
I---------I---I I-----------------I Damb nisip 3m
I curte-- I>>^^ ulita 150 mp---- I Damb nisip 3m
I 600 mpI -----------------------I Damb nisip 3m
I---------I Gradina vecin-------- I Damb nisip 3m
curte vecin >---^^^vvv----------I Damb nisip 3m
I---------I---------------------- IDamb nisip 3m
- "ulita" este inutilizabila, deoarece "incepe" din spatele Curtii mele si se termina in Dambul de nisip;
- sunt singurul care utilizeaza acest rest de ulita care in schema cadastrala apare cu denumirea de Drum;
- am completat o cerere de concesiune a acestei ulite/drum dar am primit un raspuns negativ cu explicatia: " va comunicam ca terenul se afla in domeniul public al Comunei Copaceni si nu poate fi concesionat", Raspunsul a fost foarte rapid, in 2-3 zile l-am primit... stiu ca trebuia sa fie supus examinarii unui comitet, iar raspunsul trebuia sa fie unul explicit fie el pozitiv sau negativ...
Din ce stiu eu, terenurile din domeniul public se pot concesiona contra unei redevente...

Va multumesdc pentru intelegere si ajutor!

Cu stima,
Mihai

Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2022
mishumishu, utilizator
stiti gresit. domeniul privat se poate concesiona.
iar raspunsul trebuia sa fie unul explicit fie el pozitiv sau negativ...

cred ca vi s-a raspuns explicit ca nu vi-l da.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
gi-jane2, moderator
ARTICOLUL 303
Titularii dreptului de concesiune
Jurisprudenţă
(1) Bunurile proprietate publică pot fi concesionate de către stat sau de către unităţile administrativ-teritoriale în baza unui contract de concesiune de bunuri proprietate publică.

(2) Contractul de concesiune de bunuri proprietate publică este acel contract încheiat în formă scrisă prin care o autoritate publică, denumită concedent, transmite, pe o perioadă determinată, unei persoane, denumite concesionar, care acţionează pe riscul şi răspunderea sa, dreptul şi obligaţia de exploatare a unui bun proprietate publică, în schimbul unei redevenţe.

-Ce sa mai cred?
...intr-adevar... :)))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract concesiune monalisaalina monalisaalina Daca intr-un contract de concesiune scrie ca perioada de concesiune este de 50 de ani spesificandu-se ca perioada de recuperare a pretului este de 10 ani,ce ... (vezi toată discuția)
Cum fac sa inchiriez sau sa concesionez un teren andreeabarbosu andreeabarbosu am un magazin pe proprietatea mea si as vrea sa concesionez sau sa fac un contract de inchiriere pentru terenul din fata magazinului.acest teren este pe ... (vezi toată discuția)
Contract de concesiune andr33apn andr33apn Buna ziua, va rog sa-mi transmiteti daca se poate cadrul legal al contractelor de concesiune din 2005.Pe cati ani se putea concesiona un serviciu public? Va ... (vezi toată discuția)