Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , ce se poate face in cazul in care sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , ce se poate face in cazul in care sunt parte vătămată ...

Buna ziua , ce se poate face in cazul in care sunt parte vătămată într-un dosar penal iar în urma mai multor cereri de studiere a dosarului întemeiate in baza art 94 cpp , cereri care la care am Nr de înregistrare din partea registraturii parchetului , însă procurorul pur și simplu refuza tacit să îmi acorde sau NU acceptul de a studia dosarul , practic depun cerere , primesc Nr de integistre însă nu se întâmplă nimic .
Mai exact am 2 cereri de studiere depuse la un interval de 15 zile .....fără răspuns ....

Mulțumesc anticipat
Dispoziţiile art. 94 c.p.p. se aplică în mod corespunzător cu privire la dreptul părţilor şi al subiecţilor procesuali principali de a consulta dosarul.
In calitate de persoana vatamata aveti dreptul de a studia dosarul.
Ar trebui sa procurorul sa va contacteze intr-un termen rezonabil, daca ati lasat numarul de telefon in cerere, va suna pentru a stabili data si ora la care sa va prezentati pentru studiul dosarului. Legea nu prevede un termen exact in care vi se va permite accesul, este indicat numai un termen rezonabil.
Mulțumesc

interventie moderator - sters citat mesaj anterior
trandafir2, moderator