Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua si scuze de deranj. Am si eu o intrebare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua si scuze de deranj. Am si eu o intrebare daca ma puteti ...

Buna ziua si scuze de deranj. Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Miltumesc.
In blocul unde locuiesc cineva a vandut apartamentul fiicei lui in 05.02.2009 dar ei inca locuiesc aici( nu exista contract de inchiriere). Acum au venit cu o cerere in baza articolului 24 punctele 4 si 5 din HG nr 1588/2007 prin care cer restituirea sumelor aflate in fondurile de rulment si reparatii.. exista temei legal pentru aceasta cerere sau nu? Dupa atata timp.
- legea s-a schimbat si este 196/2018
-fondul de reparatii nu se restituie
-fondul de rulment se restituie daca nu s-a specificat altfel in contractul de vanzare

daca nu e precizat, se restituie fondul de rulment existent la acea data si apoi pe luna urmatoare ii puneti pe lista de intretinere respectiva suma ca reintregire la fondul de rulment :)

toata lumea e fericita
Imi puteti da va rog unde scrie ca nu se restituie fondul de reparatii. Am gssit leagea 196/2018 art 71 dar nu scrie exact ca nu se restituie. Va multumesc mult anticipat.

hob a scris:

- legea s-a schimbat si este 196/2018
-fondul de reparatii nu se restituie
-fondul de rulment se restituie daca nu s-a specificat altfel in contractul de vanzare

daca nu e precizat, se restituie fondul de rulment existent la acea data si apoi pe luna urmatoare ii puneti pe lista de intretinere respectiva suma ca reintregire la fondul de rulment :)

toata lumea e fericita

pai tocmai asta il face nereturnabil...nu scrie nicaieri ca trebuie returnat

este dupa logica .......fondul de reparatii a fost strans pentru necesitatile de la acel moment iar fostul proprietar detinea ap. si deci trebuie sa contribuie cu cota lui la acest fond
Comunicati petentului ca disp HG nr 1588/2007 au fost abrogate din 2018
Conform disp Lnr 230/2007 si L nr 196/2018 fondul de reparatii nu se restituie deponentului ramane in gestiunea asociatiei de proprietari
Se restituie numai fondul de rulment daca vanzatorul nu detine sume cu titlu de restanta
Multumesc mult

ynocentta a scris:

Comunicati petentului ca disp HG nr 1588/2007 au fost abrogate din 2018
Conform disp Lnr 230/2007 si L nr 196/2018 fondul de reparatii nu se restituie deponentului ramane in gestiunea asociatiei de proprietari
Se restituie numai fondul de rulment daca vanzatorul nu detine sume cu titlu de restanta