Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza la contractul individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza la contractul individual de munca

Buna seara, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie. M am angajat ca debutant intr o clinica medicala si la semnarea contractului de munca m au pus sa semnez si o clauza cum ca daca plec mai devreme de 2 ani din firma trebuie sa achit suma incasata pe ultima luna lucrata ori lunile ramase pana la terminarea celor 2 ani de contract. Vreau sa stiu daca este legala aceasta procedura si daca ma pot da in judecata in cazul in care plec pana sa implinesc cei 2 ani. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
AntoniaDindar, utilizator
puteti sa nu semnati daca o clauza nu va e pe plac, iar in ce priveste aceasta clauza e absurda, cereti sa se completeze cu inca una, daca va da afara in timpul acestor 2 ani, sa va dea salariile intregi pana la sfarsit, ca sa fie echitabil.
Clauza este ca urmare a trimiterii dvs la un curs de formare profesională?

Nu am facut niciun fel de curs la ei in ceea ce priveste postul meu. Ba chiar am invatat foarte repede de la colega mea si dupa nici 2 sapt am fost lasata singura pe tura.
Clauza am semnat o la angajare. Dar ma gandesc sa renunt in primele 3 luni sa intru in cei 2 ani daca se aplica aceasta clauza.

gi-jane2 a scris:

puteti sa nu semnati daca o clauza nu va e pe plac, iar in ce priveste aceasta clauza e absurda, cereti sa se completeze cu inca una, daca va da afara in timpul acestor 2 ani, sa va dea salariile intregi pana la sfarsit, ca sa fie echitabil.

daca plecati mai devreme, stand si in preaviz, e nelegal sa va ceara despagubiri daca nu produceti o paguba.
sesizati la itm problema.