avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In calculul indemnizatiei pentru \"luna tatalui\" se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In calculul indemnizatiei pentru "luna tatalui" se va lua in ...

In calculul indemnizatiei pentru "luna tatalui" se va lua in considerare si diurna (vorbim de un sofer)? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:45, 27 Ianuarie 2022
Despre diurna si indemnizatia CCC, cititi aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Am citit, sunt articole din 2016 si 2017, s-au schimbat multe de atunci. Si tot nu m-am lamurit.
Cei de la Personal au comunicat ca "diurna nu intra in calculul indemnizatiei, nu e luata la venit brut, respectiv nu se platesc taxe pt ea". In raspunsurile dvs. scrie altceva "diurna este considerata venit asimilat salariului numai pentru partea care depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit prin Hotărâre a Guvernului. In aceste conditii, diurna se va lua in considerare la calculul indemnizatiei CCC."
Multumesc!
Este valabila si astazi ceea ce s-a mentionat acolo.

Insa puneti intrebarea si la AJPIS, ei sunt cei care va calculeaza indemnizatia.
Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie cutepov cutepov La calcularea ICCse ia in calcul diurna??????Exemplu salariu lunar net4629+66ron/zi diurna lunar1980 activitatea firmei se desfasoara in Franta...deci la ... (vezi toată discuția)
Venituri realizate in timpul concediului de crestere copil alexandra_19 alexandra_19 Buna ziua. Am fost angajata la 2 firme si dupa terminarea concediului de lauzie mi-am suspendat activitatea la ambele firme pentru a putea beneficia de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! am și eu o întrebare, ... Bitoi Bitoi Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! Am și eu o întrebare, sunt șofer de camion și as vrea sa îmi măresc diurna pentru a putea fi impozabila și sa ... (vezi toată discuția)