Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In calculul indemnizatiei pentru \"luna tatalui\" se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In calculul indemnizatiei pentru "luna tatalui" se va lua in ...

In calculul indemnizatiei pentru "luna tatalui" se va lua in considerare si diurna (vorbim de un sofer)? Multumesc!
Despre diurna si indemnizatia CCC, cititi aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Am citit, sunt articole din 2016 si 2017, s-au schimbat multe de atunci. Si tot nu m-am lamurit.
Cei de la Personal au comunicat ca "diurna nu intra in calculul indemnizatiei, nu e luata la venit brut, respectiv nu se platesc taxe pt ea". In raspunsurile dvs. scrie altceva "diurna este considerata venit asimilat salariului numai pentru partea care depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit prin Hotărâre a Guvernului. In aceste conditii, diurna se va lua in considerare la calculul indemnizatiei CCC."
Multumesc!
Este valabila si astazi ceea ce s-a mentionat acolo.

Insa puneti intrebarea si la AJPIS, ei sunt cei care va calculeaza indemnizatia.
Cornel Vasile, Consilier juridic