Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am și eu o nelămurire soțul a primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am și eu o nelămurire soțul a primit acasă o amenda ...

Buna ziua! Am și eu o nelămurire soțul a primit acasă o amenda privind necompletarea formularului de intrare in tara! In procesul verbal spune ca contestarea se face la Judecătoria in Circumscripția căreia s a săvârșit fapta.
Precizez ca procesul verbal este eliberat de către DIrectia de sanatate publica a județului Iasi , iar fapta consemnata a fost săvârșită in următoarele împrejurări : intrarea pe teritoriul României fără completarea Formularului digital in Romania și neîndeplinirea acestea.
Intrebarea este unde trebuie depusă la Iasi unde a fost eliberat procesul verbal sau la Judecătoria pe unde a intrat in tara. Multumesc.
Contestația se depune acolo unde s-a emis amenda, la acea instanta.
Chiar dacă ar depune greșit se va trimite la instanta competenta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc și multă sanatate va doresc!