Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... In legatura cu donatiile 3,5% din impozitul pe profit.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

In legatura cu donatiile 3,5% din impozitul pe profit.

In legatura cu donatiile 3.5% din impozitul pe profit pentru un ONG, am depus la ANAF o lista cu 10 prieteni si rude (in general intelectuali cu salarii lunare de peste 3000 lei) care au dorit sa sponsorizeze o activitate cultural-muzicala in care sunt implicat. In 2019 am primit doar 310 lei in contul asociatiei. in 2020 - numai 100 de lei (si se marise cota de la 2% la 3.5%!). In 2022 - am primit O (zero!) lei. Deci ANAF NU TRIMITE sumele cerute de oameni in formularele respective. Nu inteleg ce se intampla. Ce se poate face in acest caz?
george-neagu, moderator
Trebuie sa depuneti direct la ei o sesizare scrisa in acest sens, in numele asociatiei?
clarificati va rog intrebarea. Ca nu exista "donatii 3.5% din impozitul pe PROFIT" - voiati sa scrieti redirectionare 3.5% din impozit pe venit? Si scrieti ca ati depus "o LISTA cu 10 prieteni si rude" ? Pe baza de lista nu se redirectioneaza nimic, poate ati depus formularele 230 din partea a 10 persoane ? Daca ati depus corect actele si aveti dovada depunerii de catre Dvs. puteti face o cerere scrisa de lamuriri - ANAF adesea greseste cu sau fara ghilimele si uneori dupa reclamatii se rezolva, alteori a fost nevoie sa se adreseze la ANAF chiar cei care au facut directionarea celor 3.5%
Din dorința de a nu posta o fraza prea lunga, n-am scris prea detaliat, mizând pe faptul ca se înțelege la ce ma refer. Desigur, e vorba de o redirectionare,
și ca am depus formularele completate și semnate + borderou, altfel nici nu primeam vreo bon de înregistrare la registratura ANAF. Pe site-ul ANAF exista o rubrica pentru sesizări evaziuni fiscale și fraude ale unor entități economice, dar în niciun caz fraude făcute chiar de către ANAF. Va trebui sa ma duc personal la ANAF (la 2 circumscripții, caci depunătorii nu locuiesc doar în municipiul meu, ci și în alte localități. Bine ca aceștia nu locuiesc la 600 km distanta!. ..