Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am o rugaminte daca ma puteti indruma in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am o rugaminte daca ma puteti indruma in legatura cu ...

Buna ziua
Am o rugaminte daca ma puteti indruma in legatura cu o mostenire.
Sotul meu este singurul mostenitor si fiu al casei in care am locuit 30 de ani.
Tatal lui cand a trait nu a facut nici un act de mostenire sau contract de vanzare catre fiul lui.
Noi am avut grija de el si lam inmormantat dar sotul este pe numele mamei lui care la vremea respectiva era casatorita cu altcineva.
La născut si la lasat in grija tatalui ,iar ea sa intors la primul sot dupa nici un an.
Problema este ca am incercat la notar sa facem succesiunea dar nu este pe numele decedatului si nu se poate.
Ne-a recomandat sa mergem la tribunal si sa facem o cerere de intabulare dar nu stim unde trebuie depuse si ce demersuri trebuie facute. Casa in care locuim este proprietatea socrului si era singur nu avrea pe nimeni in afara de sotul meu ,casa in care am trait 30 de ani.
Va rog daca se poate un raspuns pentru ce trebuie sa facem ca am vrea sa vindem casa si sa ne mutam la copii in Germania.
Va mulțumesc frumos pentru ajutor si raspuns!

fiu al casei
??

Sotul meu este singurul mostenitor

ca sa fie mostenitor, trebuie sa fie fiul socrului, ori nu e, cel putin in acte.
Cand a murit socrul ?
Ma scuzati am gresit ! Da este fiul socrului, are o hotarare judecatoreasca care confirma ca este lasat de mama sa in grija tatalui dar este veche si deteriorata din 1972 si nu am gasit nici la arhivele nationale un duplificat dupa acea hotarare nici la judecatorie la arhive.
Socru a murit in 2015 si acolo la tara toata lumea cunoaste pe toata lumea stie tot satul ca e fiul lui si singurul care la ingrijit si inmormantat,pana acum nù am avut nevoie si nici bani pentru a incepe demersurile de trecere pe numele sotului. Acum am vrea sa o vindem dar fara acte nu se poate.
De la primarie stie ca e singurul mostenitor ca batranul nu a mai avut nici alta sotie nici alti copii.
Problema e ca nu stim unde trebuie sa ne adresam si ce acte avem nevoie!
Va mulțumesc pentru raspuns!
Maria Vancea, utilizator
Pai pt uzucapiune nu va incadrati si pt a deveni fiul socrului e f complicat.
Cine e tata in certificat ? sotul mamei sau cine ?
care confirma ca este lasat de mama sa in grija tatalui

nu o puteti deslusi acea hotarare ? Nu conteaza ca era lasat in grija tatalui, ci ce mai scrie pe langa
gi-jane2, moderator