Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi mostenire

Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu.
Buna seara,
NU!
Sotul a mostenit doar cota ce i se cuvenea de la tata daca a decedat inaintea lui (daca tatal a murit inaintea fiului).
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Nu.
Soacra va fi moștenită de socru (daca este în viata) și de frații/surorile ei.
Soacra era divorțata,socrul nu era tatăl natural al sotului meu,locuinta soacrei era proprietate personală cumpărată de sotul meu pe numele ei,ea nu mai are frați sau surori in viata.
Atunci nepoții de la frati si surori, daca nu are, unchii si mătușile ei și verii primari, în această ordine.
Dacă nu mai are niciun fel de ruda pana la gradul 4 și nu a lăsat testament, moștenirea este vacanta si o ia statul.
Multumesc asa stiam .Am avut o discutie cu cineva aproape in aceeasi situatie doar ca era vb de doi frati ,parintii morti si unul din frati mort iar cel in viata nu poate face succesiunea fara sotia fratelui decedat aceștia din urmă nu au copii

raluk0207 a scris:.

Atunci nepoții de la frati si surori, daca nu are, unchii si mătușile ei și verii primari, în această ordine.
Dacă nu mai are niciun fel de ruda pana la gradul 4 și nu a lăsat testament, moștenirea este vacanta si o ia statul.