avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi mostenire

Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu.
Cel mai recent răspuns: geta2005 , utilizator 14:13, 6 August 2019
Buna seara,
NU!
Sotul a mostenit doar cota ce i se cuvenea de la tata daca a decedat inaintea lui (daca tatal a murit inaintea fiului).
Ultima modificare: Luni, 5 August 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Nu.
Soacra va fi moștenită de socru (daca este în viata) și de frații/surorile ei.
Soacra era divorțata,socrul nu era tatăl natural al sotului meu,locuinta soacrei era proprietate personală cumpărată de sotul meu pe numele ei,ea nu mai are frați sau surori in viata.
Atunci nepoții de la frati si surori, daca nu are, unchii si mătușile ei și verii primari, în această ordine.
Dacă nu mai are niciun fel de ruda pana la gradul 4 și nu a lăsat testament, moștenirea este vacanta si o ia statul.
Multumesc asa stiam .Am avut o discutie cu cineva aproape in aceeasi situatie doar ca era vb de doi frati ,parintii morti si unul din frati mort iar cel in viata nu poate face succesiunea fara sotia fratelui decedat aceștia din urmă nu au copii

raluk0207 a scris:.

Atunci nepoții de la frati si surori, daca nu are, unchii si mătușile ei și verii primari, în această ordine.
Dacă nu mai are niciun fel de ruda pana la gradul 4 și nu a lăsat testament, moștenirea este vacanta si o ia statul.

Alte discuții în legătură

Bunica a murit acum 24 de ani.a avut 3 baieti. unul a decedat ... AnaMiki AnaMiki Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are ... (vezi toată discuția)
Soacra vaduva decedeaza. sotul este mort de 4 ani, cu mult inaintea ... Safron Safron Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult innaintea soacrei. Eu( nora) ce parte am la mostenire( apartament) daca mai sunt si alti 3 nepoti? (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)