Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi mostenire

Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu.
In cazul respectiv, fiul a murit după mama.
Fiind in viata cand a decedat mama, este considerat moștenitor și mai departe, cota lui se transmite către sotie si copii.
In situatia dvs, sotul ă murit înaintea mamei.
Nu si in cazul acesta fiul a murit după mama din acest motiv am mai pus o intrebare.