Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult inaintea ...

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult innaintea soacrei. Eu( nora) ce parte am la mostenire( apartament) daca mai sunt si alti 3 nepoti?
sotul dvs a murit inaintea soacrei ?
nu mosteniti nimic de la soacra.
Aveti copii?
Dacă șoțul a murit înaintea mamei lui (soacrei) dumneavoastră ca noră nu aveți nimic de moștenit.
Va multumesc!
Nu sunt copii. Va multumesc pentru raspuns.
Apartamentul a fost numai al soacrei sau bun comun cu vreun socru ?
Mosteniti doar daca bunul a fost comun cu socru si acesta a decedat inaintea sotului dvs,
Daca casa a fost bun propriu al soacrei, nu mosteniti nimic.
Dvs nu va mosteniti socrii, ci pe sotul dvs, ori daca el a murit inainte, de aia nu mosteniti
gi-jane2, moderator