avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult inaintea ...

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult innaintea soacrei. Eu( nora) ce parte am la mostenire( apartament) daca mai sunt si alti 3 nepoti?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 7 Martie 2021
sotul dvs a murit inaintea soacrei ?
nu mosteniti nimic de la soacra.
Aveti copii?
Dacă șoțul a murit înaintea mamei lui (soacrei) dumneavoastră ca noră nu aveți nimic de moștenit.
Va multumesc!
Nu sunt copii. Va multumesc pentru raspuns.
Apartamentul a fost numai al soacrei sau bun comun cu vreun socru ?
Mosteniti doar daca bunul a fost comun cu socru si acesta a decedat inaintea sotului dvs,
Daca casa a fost bun propriu al soacrei, nu mosteniti nimic.
Dvs nu va mosteniti socrii, ci pe sotul dvs, ori daca el a murit inainte, de aia nu mosteniti
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Martie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)
Buna ziua, sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, ... doina1 doina1 Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, sotul a avut doi copii din prima casatorie. Eu, ca supravietuitor, am vreun drept la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)