avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult inaintea ...

Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult innaintea soacrei. Eu( nora) ce parte am la mostenire( apartament) daca mai sunt si alti 3 nepoti?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 7 Martie 2021
Nu l-am cunoscut pe sotul soacrei mele. Este decedat cu mult innainte de casatoria noastra. Apartamentul este numai pe numele soacrei. Multumesc pentru raspuns!
Chiar daca e numai pe numele soacrei, ramane de stabilit daca era bun comun cu sotul sau propriu al ei.
In orice caz, mostenirile se dezbat in ordinea deceselor, daca ar fi sa fi fost comun al socrilor, va vor chema cand va fi vb de mostenirea sotului dvs.
Ultima modificare: Duminică, 7 Martie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)
Buna ziua, sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, ... doina1 doina1 Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, sotul a avut doi copii din prima casatorie. Eu, ca supravietuitor, am vreun drept la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)