avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, ...

Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, sotul a avut doi copii din prima casatorie. Eu, ca supravietuitor, am vreun drept la mostenirea casei soacrei mele dupa moartea ei, socrul fiind decedat? Multumesc
Cel mai recent răspuns: doina1 , utilizator 19:01, 3 Decembrie 2022
Soțul a decedat după socru sau înaintea socrului?
Soțul dvs mai are frati?
Sotul a decedat Dupa ce a decedat socru, si da, msi are frati( o sora )
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2022
gi-jane2, moderator
Dvs mosteniti 1/4 din ce ar fi mostenit sotul de la socru, restul revine copiiilor lui, ai sotului.
Cand va deceda soacra, nu mai mosteniti nimic pt ca sotul dvs a decedat inaintea ei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2022
gi-jane2, moderator
De aici se intelege ca asi mosteni 1/4 din ce ar fi mostenit sotul dupa socru. Asta in cazul in care ar face succesiune. Dar daca nu e facuta succesiune, dupa ce moare soacra, nu mai am dreptu la nimic. Deci concluzia finala este ca NU mostenesc nimic ?
Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor. Cand se va dezbate aia dupa socru veti fi chemata. Cand se va dezbate dupa soacra, nu mai mosteniti.
Vb cu copiii lui sa dezbateti dupa sotul dvs, respectiv tatal lor.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Are dreptul la partaj succesoral? danut74 danut74 vreau sa stiu daca sora vitrega a sotului meu are dreptul la partaj succesoral...situatia este urmatoarea:socrul meu cand sa casatorit a luato pe soacramea ... (vezi toată discuția)
Soacra vaduva decedeaza. sotul este mort de 4 ani, cu mult inaintea ... Safron Safron Soacra vaduva decedeaza. Sotul este mort de 4 ani, cu mult innaintea soacrei. Eu( nora) ce parte am la mostenire( apartament) daca mai sunt si alti 3 nepoti? (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)