Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, ...

Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, sotul a avut doi copii din prima casatorie. Eu, ca supravietuitor, am vreun drept la mostenirea casei soacrei mele dupa moartea ei, socrul fiind decedat? Multumesc
Soțul a decedat după socru sau înaintea socrului?
Soțul dvs mai are frati?
Sotul a decedat Dupa ce a decedat socru, si da, msi are frati( o sora )
gi-jane2, moderator
Dvs mosteniti 1/4 din ce ar fi mostenit sotul de la socru, restul revine copiiilor lui, ai sotului.
Cand va deceda soacra, nu mai mosteniti nimic pt ca sotul dvs a decedat inaintea ei.
gi-jane2, moderator
De aici se intelege ca asi mosteni 1/4 din ce ar fi mostenit sotul dupa socru. Asta in cazul in care ar face succesiune. Dar daca nu e facuta succesiune, dupa ce moare soacra, nu mai am dreptu la nimic. Deci concluzia finala este ca NU mostenesc nimic ?
Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor. Cand se va dezbate aia dupa socru veti fi chemata. Cand se va dezbate dupa soacra, nu mai mosteniti.
Vb cu copiii lui sa dezbateti dupa sotul dvs, respectiv tatal lor.
gi-jane2, moderator