avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua ! O firmă nou înființată (SRL) în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua ! O firmă nou înființată (SRL) în domeniul construcțiilor ...

Bună ziua !
O firmă nou înființată (SRL) în domeniul construcțiilor poate detașa angajații în străinătate?
Vreau să înființez firma, apoi să angajez câteva persoane care vor lucra detașați în Luxemburg. Voi subcontracta lucrări de la o altă companie.

Pot face acest lucru cu angajați noi și fără să fi avut activitate în România ca societate?

Voi oferi salariu în lei + diurnă și indemnizație de cazare în euro.
Am citit despre formularul A1 și știu că detașarea muncitorilor are un termen finit.
Despre ce aspecte mai importante ar trebui să țin cont?

Mulțumesc !



Alte discuții în legătură

Angajare salariat cetatean italian viorel_georgescu53 viorel_georgescu53 Soc. romaneasca are lucrare in desfasurare in Italia si doreste sa angajeze muncitori cetateni italieni si in ideea de a nu se mai complica cu muncitori ... (vezi toată discuția)
Detasarea angajatilor in strainatate elena picoiu elena picoiu Buna ziua. In ce conditii pot detasa angajatii in strainatate pentru finalizarea unui contract incheiat cu una dintre cele mai mari firme de constructii din ... (vezi toată discuția)
Formular a1 necesar sau nu ? sethm1980 sethm1980 Sunt administratorul unei societati comerciale, in domeniul constructiilor (productie tamplarie pvc si montaj). Un urma unor imprejurari,am prins un contract, ... (vezi toată discuția)