Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere ...

Buna ziua!
Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere cadastrale pentru doua locuri de parcare ce se afla pe o parcela din jurul blocului. Precizez ca parcela respectiva este trecuta in contract ca ,,teren in proprietate aferent". Toti proprietarii au o cota parte din aceasta parcela pe care se afla si locurile de parcare.
Multumesc!
Sau pot pune pur si simplu un blocator pentru parcare? Gasesc de multe ori locul ocupat de vizitatori.
Incalc vreo lege prin aceasta actiune?
Multumesc!

Cornea444 a scris:

Buna ziua!
Care sunt pasii de urmat pentru a obtine doua numere cadastrale pentru doua locuri de parcare ce se afla pe o parcela din jurul blocului. Precizez ca parcela respectiva este trecuta in contract ca ,,teren in proprietate aferent". Toti proprietarii au o cota parte din aceasta parcela pe care se afla si locurile de parcare.
Multumesc!

pot pune pur si simplu un blocator pentru parcare?

Conform dispozitii in vigoare instalarea de sisteme de restrictie/blocare pot fi executate numai cu acordul autoritatilor
Toti proprietarii au o cota parte din aceasta parcela pe care se afla si locurile de parcare.

Este o diferenta seminificativa intre cota parte din parcela si drept de proprietate privata
Atat timp cat prin actul de achizitie bun imobil nu ati achizitionat si spatiu cu destinatia de parcare vehicul,nu puteti ridica pretentii
Am intrebat astazi la primarie(urbanism) si din cate am inteles nu se poate face nimic. Mi-a zis sa merg in instanta. Dar ce sa solicit acolo?
Deci degeaba ii spune proprietate privata. Este ca pe strada, daca gasesti loc parchezi, daca nu, mergi mai departe.
Daca blochezi vizitatorul cheama militia locala si iti iei amenda.
Cirect?
Cornea444, utilizator
nu inteleg cum le-ati impartit/definit ca locuri de parcare........practic nici dvs nu aveti voie sa parcati fara acceptul celorlalti proprietari
Simplu!
Constructorul a marcat parcarea fizic, dar in scripte apare ca parcela.
Tot in scrpte scrie ,,imobil imprejmuit cu gard de beton si plasa", dar fizic nu exista nici o imprejmuire a imobilului.
Si impozit platesc pt. Locul de sub parcare?
Cine a facut receptia probabil nu a iesit din birou.

hob a scris:

nu inteleg cum le-ati impartit/definit ca locuri de parcare........practic nici dvs nu aveti voie sa parcati fara acceptul celorlalti proprietari

Cornea444, utilizator