Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o clarificare. Pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o clarificare. Pe data de ...

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o clarificare. Pe data de 16 decembrie 2022, baietelul va face 2 ani.
Nu inteleg, conform noii legi, cand trebuie sa ma intorc la serviciu pentru a beneficia de acel stimulet. Inainte cu 30 zile fata de implinirea varstei de 2 ani, adica pe 16 noiembrie sa fie prima zi de lucru? Sau pe 16 decembrie sa fie prima zi de lucru? Angajatorul trebuie notificat cu 30 zile inainte de data inceperii?
Va multumesc!
1. Tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC?

2. In cazul persoanei indreptatite care are calitatea de salariat si care se intoarce la activitatea profesionala pentru a obtine stimulentul de insertie acordat in conditiile art. 7 din OUG 111/2010, aceasta are obligatia de a anunta, in scris, angajatorul cu cel putin 30 de zile inainte intentia de reluare a raportului de munca sau de serviciu
Tatal este doar angajat. De ce trebuie sa indeplineasca conditii de indemnizatie?

Cornel Vasile a scris:

1. Tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC?

2. In cazul persoanei indreptatite care are calitatea de salariat si care se intoarce la activitatea profesionala pentru a obtine stimulentul de insertie acordat in conditiile art. 7 din OUG 111/2010, aceasta are obligatia de a anunta, in scris, angajatorul cu cel putin 30 de zile inainte intentia de reluare a raportului de munca sau de serviciu

Tatal copilului nu este obligat sa intre in CCC. Insa:
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.