Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara

Buna ziua! Apar cu un dosar in care obiectul apare inselaciune, și mai apoi încă un dosar /A1, in care obiectul este mențiuni ……camera preliminara. Am primit și o Înștiințare sa merg sa ridic documentele procedurale. Despre ce poate fi vorba?
ioana1272@, utilizator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.

Mulțumesc! Voi contacta un avocat, in speranța ca se va încheia cu bine procesul!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.

Ce soluții poate da judecătorul?
Până la citirea rechizitoriului încă puteți încerca împăcarea cu doamna. Vă recomand să luați legătura cu un mediator din localitatea dvs. de domiciliu. Un acord de mediere depus în timp util la instanță vă poate asigura încetarea procesului penal.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Până la citirea rechizitoriului încă puteți încerca împăcarea cu doamna. Vă recomand să luați legătura cu un mediator din localitatea dvs. de domiciliu. Un acord de mediere depus în timp util la instanță vă poate asigura încetarea procesului penal.

Asta voiam sa întreb. Doamna mi-a spus ca dacă ii dau suma, nu mai are nici o pretentie! Mi a trimis contul bancar! Cum procedez mai departe?

Voinea Liviu a scris:

Este procedura preliminara in care sa verifica legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor procesuale de către organele de urmărire penală.
Cel mai probabil se va dispune inceperea judecatii.
Totusi,pentru infractiunea de inselaciune exista si posibilitatea impacarii.
Angajati un avocat.

Va mulțumesc pentru ajutor. Avocata mea a depus înțelegerea făcută la notar, prin care eu și doamna in cauza ne am împăcat. Însă după proces, pronunțarea și soluția se tot amâna. Atât timp cât am depus acea hârtie, mai exista șansa sa nu se încheie procesul penal? Dna nici nu s a prezentat la proces.