avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara

Buna ziua! Apar cu un dosar in care obiectul apare inselaciune, și mai apoi încă un dosar /A1, in care obiectul este mențiuni ……camera preliminara. Am primit și o Înștiințare sa merg sa ridic documentele procedurale. Despre ce poate fi vorba?
Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2022
ioana1272@, utilizator
Cel mai recent răspuns: ioana1272@ , utilizator 18:17, 9 Noiembrie 2022


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.


Mulțumesc! Voi contacta un avocat, in speranța ca se va încheia cu bine procesul!


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Am văzut pe portal dupa nr. de dosar, sunteți trimisa în judecata sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Sunteti în procedura de camera preliminara.
Tot ce v-am spus anterior, rămâne valabil.


Ce soluții poate da judecătorul?
Până la citirea rechizitoriului încă puteți încerca împăcarea cu doamna. Vă recomand să luați legătura cu un mediator din localitatea dvs. de domiciliu. Un acord de mediere depus în timp util la instanță vă poate asigura încetarea procesului penal.


Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Până la citirea rechizitoriului încă puteți încerca împăcarea cu doamna. Vă recomand să luați legătura cu un mediator din localitatea dvs. de domiciliu. Un acord de mediere depus în timp util la instanță vă poate asigura încetarea procesului penal.

Asta voiam sa întreb. Doamna mi-a spus ca dacă ii dau suma, nu mai are nici o pretentie! Mi a trimis contul bancar! Cum procedez mai departe?


Voinea Liviu a scris:

Este procedura preliminara in care sa verifica legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor procesuale de către organele de urmărire penală.
Cel mai probabil se va dispune inceperea judecatii.
Totusi,pentru infractiunea de inselaciune exista si posibilitatea impacarii.
Angajati un avocat.

Va mulțumesc pentru ajutor. Avocata mea a depus înțelegerea făcută la notar, prin care eu și doamna in cauza ne am împăcat. Însă după proces, pronunțarea și soluția se tot amâna. Atât timp cât am depus acea hârtie, mai exista șansa sa nu se încheie procesul penal? Dna nici nu s a prezentat la proces.

Alte discuții în legătură

Judecatorul de camera preliminara MariusDecebal MariusDecebal Judecatorul de camera preliminara in afara atribuţiilor pe care le exercită legat de legalitatea actelor si probelor are si atribuţii legate de verificarea ... (vezi toată discuția)
Accident ucidere din culpa al3xn01 al3xn01 Buna ziua si Hristos a inviat !!! Sunt cercetat intr-un dosar cu ucidere din culpa in care sunt inculpat pe data de 28 februarie a fost trimis la camera ... (vezi toată discuția)
Camera preliminara ContSters295489 ContSters295489 Buna ziua.In legatura cu un procesul penal.Am fost azi la judecatorie iar dosarul se discuta la camera preliminara (confirmare redeschiderea urmaririi ... (vezi toată discuția)