Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara

Buna ziua! Apar cu un dosar in care obiectul apare inselaciune, și mai apoi încă un dosar /A1, in care obiectul este mențiuni ……camera preliminara. Am primit și o Înștiințare sa merg sa ridic documentele procedurale. Despre ce poate fi vorba?
ioana1272@, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuie studiat dosarul penal.
În ultima vreme observ ca oamenii nu mai înțeleg deloc acest lucru.
Poate și pentru ca studierea dosarului nu se poate face gratis fiind necesara o delegație avocatiala.

Nu se pot purta discuții generale fără a avea toate piesele din dosar.
De la o informație greșită se ajunge la erori și confuzii pentru ca dreptul este foarte exact și nu pendulează fără lege.
Daca se aplica un text de lege este una, dacă se aplica un alt text de lege este alta și pot fi multe norme de drept aplicabile în cazurile penale.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, ea poate rezulta din declaratii notariale.

Va puteti prezenta, ambele parti, in fata judecatorului, pentru a preciza ca a intervenit impacarea partilor, deciva avea loc incetarea procesului penal.

Actiunea civila este stinsa, iar impacarea este totala, definitiva (irevocabila ), neconditionata.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, ea poate rezulta din declaratii notariale.

Va puteti prezenta, ambele parti, in fata judecatorului, pentru a preciza ca a intervenit impacarea partilor, deciva avea loc incetarea procesului penal.

Actiunea civila este stinsa, iar impacarea este totala, definitiva (irevocabila ), neconditionata.

Mulțumesc!
Da, a depus Dna avocat hârtia de la notar, prin care ne am împăcat, însă dl judecător nu a încheiat in ziua respectiva.. și de 4 luni se tot amâna pronunțarea..