Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bună ziua, sunt administrator într-o unitate de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bună ziua, sunt administrator într-o unitate de învățământ. ...

bună ziua,
sunt administrator într-o unitate de învățământ.
în aprilie îmi expiră contractul prelungit cu un an.
întrebare: când poate organiza unitatea pentru ocuparea locului devenit vacant? la câteva zile sau mai târziu?
întrucât sunt și gestionar trebuie să-i predau bunurilor noului administrator. directorul poate da decizie de continuare a activității pentru predare, de maxim 30 zile?
autoritatea sau instituţia publică organizatoare are obligaţia să publice, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte de data stabilită pentru prima probă a concursului pentru ocuparea unui post vacant, respectiv cu cel puţin 10 zile lucrătoare înainte de data stabilită pentru prima probă a concursului pentru ocuparea unui post temporar vacant, anunţul privind concursul în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, într-un cotidian de largă circulaţie, precum şi la sediul acesteia. Dacă autoritatea sau instituţia publică are pagină de internet, afişarea se face şi pe această pagină, la secţiunea special creată în acest scop.