Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Protestul individual se încadrează in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Protestul individual se încadrează in legea 60/1991, ...

Buna ziua.
Protestul individual se încadrează in legea 60/1991, respectiv a deciziei nr 19 din 15.10.2018 emisă de ICCJ (pct 6, lit A din ART.26).
Sursa decizie: [ link extern ]

mihe19d a scris:

Buna ziua.
Protestul individual se încadrează in legea 60/1991, respectiv a deciziei nr 19 din 15.10.2018 emisă de ICCJ (pct 6, lit A din ART.26).
Sursa decizie: [ link extern ]

In sensul dacă este protest al unei persoane in apropierea unei instituții publice, acea persoana este obligată sa solicite autorizație de la primărie/Jandarmerie?

Legea 60/1991 se referă la adunări publice, teoretic protestului la care participa doar o persoana, nu se încadrează.
Pe de alta parte, in decizia 19/15.10.2018, scrie ca nu conteaza nr de persoane.

Poate primi persoana amenda dacă nu are aprobare/autorizație pt protest ?

Multumesc anticipat.