avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Primesti zile libere platite daca ti se casatoreste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Primesti zile libere platite daca ti se casatoreste copilul vitreg? ...

Primesti zile libere platite daca ti se casatoreste copilul vitreg?
Cel mai recent răspuns: florinachirila , utilizator 15:55, 9 Februarie 2022
1. Art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Astfel:
Pentru sectorul privat, acordarea acestor zile trebuie sa fie prevazuta in cm aplicabil ori in reg.intern al angajatorului.

Pentru sectorul bugetar exista prevederi legale prin care sa beneficiati de un numar de zile de concediu plătit in cazul casatoriei. (pentru personalul contractual - HG 250/1992 sau OG 6/2007 - pentru functionarii publici sunt zile lucratoare).

2. Procedura - modul , cand etc. - de acordarea zilelor libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bun gasit! am si eu o nelamurire. din cate am auzit cand te casatoresti ... Orsolya hajnalka Orsolya hajnalka Bun gasit! Am si eu o nelamurire. Din cate am auzit cand te casatoresti primesti 5 zile de concediu. Cand se acorda acestea? Cand trebuie instiintat ... (vezi toată discuția)
Zile libere căsătorie copil Tati Ana Tati Ana Se casatoreste fica soției ,am și eu dreptul la zile libere? (vezi toată discuția)
Zile libere căsătorie copil ioneliya38 ioneliya38 Bună ziua, știu ca atunci când se căsătorește un copil conform legii am dreptul la 2 zile libere, lucrez într-un restaurant, iar patroana mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)