Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cum investesc o hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cum investesc o hotarare judecatoreasca

am terminat un proces in urma caruia trebuie sa primesc o despagubire de la o societate de asigurari ,dar nu stiu ce pasi trebuie sa urmez .Ajutatima va rog !#-o
Daca este definitiva si irevocabila, sentinta avand o asemenea mentiune pe ea, adresati-va unui executor judecatoresc.
Puteti sa luati contact direct si cu societatea de asigurare si sa va plateasca din moment ce s-a stabilit judecatoreste.
Daca nu vor mergeti apoi la executor.
Mergeti la registratura instantei care a judecat in fond procesul,faceti copii de pe sentinta si formulati o cerere prin care solicitati legalizarea hotararii/hotararilor cu mentiunea definitiva si investirea cu formula executorie,la care atasati timbrele solicitate.
Cu hotararea/hotararile respective(daca este fond si recus/apel)mergeti la respectiva societate de asigurari