Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizației in concediu de acomodare se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizației in concediu de acomodare se face luând ...

Calculul indemnizației in concediu de acomodare se face luând in calcul toate veniturile avute in perioada menționata in lege sau doar pentru norma de baza? ( lucrez in invatamant, am un contract de munca pentru plata cu ora și inca unul pentru norma de baza)
Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei emiterii hotărârii judecătorești de încredințare în vederea adopției. Cuantumul indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 3,4 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.