Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CRDS - pasaport si casatorie in afara Romaniei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CRDS - pasaport si casatorie in afara Romaniei

Buna ziua,

Sunt cetățean roman, am pașaportul roman cu domiciliul in străinătate.

Îmi expira pașaportul in curând si nu am găsit programare la consulat așa ca ma voi duce in România pentru a solicita un pașaport nou.

Acum 4 ani, m-am căsătorit in SUA cu un cetățean american. NU mi-am schimbat numele. Am aflat ca este necesar sa transcriu certificatul de căsătorie in registrele romane.

Dar este cumva posibil sa îmi fac pașaportul înainte de a transcrie certificatul de căsătorie? Nu am avut buletin din Romania niciodata, asa ca daca imi expira pasaportul nu cred ca pot sa imi transcriu certificatul de căsătorie.

Poate o sa reușesc sa găsesc programare la consulat in câteva luni pentru a transcrie certificatul de căsătorie, dar de pașaport am nevoie acum. Sa fac ambele acum in România cred ca ar lua ceva timp.

Va mulțumesc pentru timpul acordat,
Ana
anabanni, utilizator