Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... recuperare avans
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

recuperare avans

Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera intr-un bloc nou nefinalizat.Trebuie sa dau avans si la finalizare diferenta.In cazul in care dezvoltatorul(unele apartamente sunt pe persoana fizica iar altele pe PJ datorita faptului ca persoana fizica a venit cu terenul iar dezvoltatorul i-a dat o parte din apartamente) da faliment pot recupera avansul? mentionez ca garsoniera pe care o vreau este pe persoana fizica.Ce se intampla de fapt cu bloocul care este 90% finalizat in acest caz? Trece in patrimoniul creditorului?
fundy a scris:
Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera intr-un bloc nou nefinalizat.Trebuie sa dau avans si la finalizare diferenta.In cazul in care dezvoltatorul(unele apartamente sunt pe persoana fizica iar altele pe PJ datorita faptului ca persoana fizica a venit cu terenul iar dezvoltatorul i-a dat o parte din apartamente) da faliment pot recupera avansul? mentionez ca garsoniera pe care o vreau este pe persoana fizica.Ce se intampla de fapt cu bloocul care este 90% finalizat in acest caz? Trece in patrimoniul creditorului?

Buna ziua,
In cazul in care dezvoltatorul intra in procedura insolventei fara a va fi predat intre timp garsoniera, avansul platit de Dvs. poate capata titlul de creanta in sarcina insolventului si atunci puteti sa va inscrieti pe tabelul creditorilor intocmit de Lichidator.
Toti Creditorii vor fi eventual platiti, intr-o anumita ordine, din sumele rezultate prin executarea bunurilor insolventului (in masura in care acestea sunt suficiente pentru indestularea tuturor).
Cu stima,
legalmgm, utilizator