Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata fragmentată cash-banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata fragmentată cash-banca

Buna seara,
La o tranzactie (vanzare-cumparare teren) intre doua persoane fizice in valoare de 75.000 lei se poate plati, la semnarea contractului, suma de 50.000 lei cash iar restul de 25.000 lei prin banca?
Nu, pretul e de 75 mii si se va plati prin banca
Si daca se da avans cash 50.000 lei la promisiunea de vanzare-cumparare/antecontract, in momentul semnarii contractului cum se procedeaza?
ca sa se plateasca onorariu la 50 mii si apoi la 75mii?
puteti face un contract cu plata in rate.
Deviem de la discutie.
Cat timp legea permite tranzactie cu numerar in limita a 50.000 lei, am o ingradire in a plati cei 50.000 cash si restul de 25.000 prin banca?
daca e vorba de o singura tranzactie, da.