avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata fragmentată cash-banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata fragmentată cash-banca

Buna seara,
La o tranzactie (vanzare-cumparare teren) intre doua persoane fizice in valoare de 75.000 lei se poate plati, la semnarea contractului, suma de 50.000 lei cash iar restul de 25.000 lei prin banca?
Cel mai recent răspuns: The-Borg , utilizator 23:12, 24 Februarie 2022
Nu, pretul e de 75 mii si se va plati prin banca
Si daca se da avans cash 50.000 lei la promisiunea de vanzare-cumparare/antecontract, in momentul semnarii contractului cum se procedeaza?
ca sa se plateasca onorariu la 50 mii si apoi la 75mii?
puteti face un contract cu plata in rate.
Deviem de la discutie.
Cat timp legea permite tranzactie cu numerar in limita a 50.000 lei, am o ingradire in a plati cei 50.000 cash si restul de 25.000 prin banca?
daca e vorba de o singura tranzactie, da.

Alte discuții în legătură

Aplicare legea 70/2015 - plata fragmentata OzanaGrl OzanaGrl Buna ziua, Am o nelamurire privind legea 70/2015 daca ma puteti ajuta. Doresc sa cumpar o casa in valoare de 382.500 Ron prin banca Asta presupune un ... (vezi toată discuția)
Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Legea plati cash persoane fizice Adrian_Banica Adrian_Banica Buna ziua , suntem 2 proprietari , eu detin 37.5 cota parte , iar celalalt copropietar 62.5 cota parte dintr-o garsoniera. Am facut un precontract de vanzare ... (vezi toată discuția)