Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna seara! Am si eu o intrebare legata de Responsabil ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna seara! Am si eu o intrebare legata de Responsabil SSM. Seful ...

Buna seara!
Am si eu o intrebare legata de Responsabil SSM.
Seful meu ma intrebat daca vreau sa ma faca responsabil SSM ca nu are pe cine sa faca care sa fie mai tanar si totusi cu ceva carte..eu nu vreau sa fac acest lucru,adica i-am zis ca eu nu semnez nici un act sau vreo fisa de protectia munci pentru ca nu am timp si nu vreau sa fiu responaabil pentru alti angajati care poate fac ceva gresit la locul de munca...eu am alt job care imi acopera tot timpul,deci nu ma pot ocupa si de altceva...dar nici nu as vrea sa fie suparati ca totusi sunt oameni buni..dar totusi...ei zic ca de toate astea se ocupa altcineva...eu doar sa fiu reprezentatul firmei..
Intrebarea mea;Pot fi eu responsabil de orice incident sau accident la locul de munca din prisma faptului ca sunt responsabil SSM chiar daca nu semnez fisa protectia muncii sau alte acte?
Multumesc anticipat!
Buna dimineata,
Din punct de vedere legal angajatorul este responsabil pentru respectarea prevederilor legale privind SSM ( Securitatea si Sanatatea in Munca).
Dvs. o sa aveti unele obligatii pe partea de SSM trasate de angajator prin fisa postului.
Plus ca pentru a putea desfasura aceasta activitate trebuie sa aveti un curs minim de 80 de ore.

Legat de semnarea unor acte... eu nu as semna acte carora nu le cunosc continutul sau nu-l inteleg...

Legat de responsabilitati... acestea se vor decide dupa cercetarea evenimentului...
Ionut.ion, utilizator
Da,ei vor sa fac acel curs de 80 de ore,dar chiar si asa eu nu am de gand sa semnez ceva ,dar semnatura mai poate fi falsificata si ma gandesc dupa vreun eveniment nefericit sa mi se spuna ,tu esti vinovat ca nu ai instruit persoana sau ma rog alte chestii din astea...si eu am alt job in alt domeniu..
Nu??
Nu puteti semna ceva ca nu vreti, nu va poate obliga.
Ii puteti spune spune ca mai exista varianta de a incheia un contract de prestari servicii cu un PFA care sa se ocupe de asta...

Legat de falsificarea semnaturii, asta este caz penal-fals in acte.
Si in caz ca se intampla ceva... ancheta o sa stabileasca vinovatia.
Pentru a fi lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm trebuie indeplinite conditiile mentionate in HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 20 (1) Desemnarea nominala a lucratorului/ lucratorilor pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si
protectie se face prin decizie scrisa a angajatorului.
(2) Angajatorul va desemna lucratorul numai din randul lucratorilor cu care are incheiat contract individual de
munca cu norma intreaga
.
(3) Angajatorul va consemna in fisa postului activitatile de prevenire si protectie pe care lucratorul desemnat are
capacitatea, timpul necesar
si mijloacele adecvate sa le efectueze.
-art. 21 Pentru a putea sa desfasoare activitatile de prevenire si protectie, lucratorul desemnat trebuie sa
indeplineasca cel putin cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, potrivit
prevederilor art. 49.
-art.49 (1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului
mediu sunt:
a) studii in invatamantul liceal filiera teoretica in profil real sau filiera tehnologica in profil tehnic;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore.
(2) Nivelul mediu prevazut la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatul de absolvire a cursului prevazut
la alin. (1) lit. b).
Mai intai vedeti daca indepliniti toate conditiile sus mentionate. Pentru a urma cursul ssm de 80 de ore trebuie sa indepliniti conditiile de pregatire profesionala in domeniul tehnic.