Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Obligatii si consecinte in privinta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Obligatii si consecinte in privinta indatoririlor ...

Buna ziua! Obligatii si consecinte in privinta indatoririlor pentru minori!
In urma unei hotarari legale, minorul trebuie sa petreaca o luna de zile cu tatal in vacanta de vara.Tatal locuieste in alta tara! Avand in vedere ca pt plecare minorul are nevoie de pasaport, iar acesta din urma va expira inainte de aceasta vacanta, si tatal nu este de acord sa vina sa l scoatem impreuna, ci ma ameninta ca ma da in judecata daca nu ma duc sa l fac cu procura de la el, pana la venirea lui, ce consecinte pot exista? Am aceasta obligatie? Daca va exista un proces in privinta asta va trebui sa i platesc cheltuieli de judecata, ori sa particip la taxa pt pasaport ? Mentionez ca sunt de acord cu emiterea lui, cu participarea amandurora. Multumesc!
Dacă tot aveți procura de la el pentru pașaport de ce nu o folosiți și vreți neapărat sa vina el personal?
ca sa dea si bani, asa mi se pare firesc.
Pașaportul îl folosește și mama când pleacă în afara tarii cu copilul nu doar tatal, iar taxa este una decenta.
Nu cred ca e indicat sa porniti un război din asta.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Am aceasta obligatie?

Nu.
scrieti-i ca sunteti de acord sa ii faca pasaport si ca sunteti de acord cu hotararea si ca sunteti dispusa sa ii faceti daca trimite banii pt asta.
Suntem in razboi de 3 ani..pb e ca se leaga de orice si tot ameninta cu procese. Teroare psihica de 6 ani Ma intereseaza daca nu pot sa ma duc sa i fac pasaport si deschide un proces desi eu sunt de acord , as suporta consecinte legale ori cheltuieli ca sigur le cere?!