Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire în cazul familiei fără copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire în cazul familiei fără copii

Bună ziua,

Din câte am înțeles, în cazul unei familii fără copii, dacă unul dintre soți decedează, părinții și frații lui ar putea beneficia de o parte din moștenire.
Nu înțeleg de ce legea este făcută în acest fel, dacă nu ai copii nu înseamnă că actul de căsătorie e mai puțin valabil, dar asta e altă discuție...
Având în vedere că nu au beneficiat de niciun ajutor din partea familiei, ce pot face soții pentru a-și proteja bunurile, pentru a se asigura că, în caz de o nenorocire, soțul supraviețuitor va beneficia de întreaga moștenire?
insomnia13ro, utilizator
Isi pot lasa averea unul altuia prin testament. Daca parintii mai sunt in viata la data decesului copilului lor, sunt mostenitori rezervatariu si daca nu sunt de acord cu testamentul, pot culege jumatate din cat li s-ar fi cuvenit legal.
Vă mulțumesc pentru răspuns. Testamentul trebuie făcut la notar sau la avocat?

gi-jane2 a scris:

Isi pot lasa averea unul altuia prin testament. Daca parintii mai sunt in viata la data decesului copilului lor, sunt mostenitori rezervatariu si daca nu sunt de acord cu testamentul, pot culege jumatate din cat li s-ar fi cuvenit legal.

La notar.