Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar cu invaliditate gr.2 are dreptul la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar cu invaliditate gr.2 are dreptul la medicamente gratuite? ...

Pensionar cu invaliditate gr.2 are dreptul la medicamente gratuite?
Mariana rozenberg, utilizator
De compensarea cu 90% a prețului de referință al medicamentelor, beneficiaza pensionarii cu venituri din pensii și indemnizație socială pentru pensionari de până la 1.429 lei/lună inclusiv, indiferent dacă realizează sau nu alte venituri.
Ce acte trebuiesc prezentate pentru obtinerea medicamentelor compensate la persoana care detine pensie de boala gr.2 ?multumesc mult pentru ajutor
Se menționează pe reteta eliberată compensarea.