Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda plf
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda plf

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii referitoare la contestarea unei amenzi plf?
Plângerea împotriva procesului verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii, emis de către Direcția de sănătate publică județeana sau a municipiului București, se poate face în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia, la judecatoria în a carei circumscripție a fost săvârșită contravenția, conform prevederilor OUG nr. 2/2001 privind regimul juridic a contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare.
In situatia acestor sanctiuni, nu exista un loc al savarsirii faptei

Mihăilă Sebastian a scris:

Plângerea împotriva procesului verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii, emis de către Direcția de sănătate publică județeana sau a municipiului București, se poate face în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia, la judecatoria în a carei circumscripție a fost săvârșită contravenția, conform prevederilor OUG nr. 2/2001 privind regimul juridic a contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare.

In acest caz puteti incerca la judecătoria în a cărei circumscripție își are sediul direcția de sănătate publică județeană sau a municipiului București emitentă a procesului-verbal.
Asa voi face, cu siguranta o voi contesta. Am mici dubii referitoare la plata amenzii. Daca nu o platesc acum si voi pierde procesul, va rebui sa o platesc integral apoi? Sau mai bine sa o platesc si sa imi recuperez apoi banii de la Directia de Taxe si Impozite in caz ca voi castiga procesul?
Daca nu platiti acum si pierdeti procesul va trebui sa platiti integral. Dvs. puteti plati jumatate din minimul amenzii in termen de 15 zile si sa faceti plangere contraventioanla. In cazul in care castigati procesul, va veti putea recupera suma platita.
Mihăilă Sebastian, Avocat