avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda plf
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda plf

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii referitoare la contestarea unei amenzi plf?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:05, 19 Februarie 2022
Plângerea împotriva procesului verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii, emis de către Direcția de sănătate publică județeana sau a municipiului București, se poate face în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia, la judecatoria în a carei circumscripție a fost săvârșită contravenția, conform prevederilor OUG nr. 2/2001 privind regimul juridic a contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare.
In situatia acestor sanctiuni, nu exista un loc al savarsirii faptei

Mihăilă Sebastian a scris:

Plângerea împotriva procesului verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii, emis de către Direcția de sănătate publică județeana sau a municipiului București, se poate face în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia, la judecatoria în a carei circumscripție a fost săvârșită contravenția, conform prevederilor OUG nr. 2/2001 privind regimul juridic a contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare.

In acest caz puteti incerca la judecătoria în a cărei circumscripție își are sediul direcția de sănătate publică județeană sau a municipiului București emitentă a procesului-verbal.
Asa voi face, cu siguranta o voi contesta. Am mici dubii referitoare la plata amenzii. Daca nu o platesc acum si voi pierde procesul, va rebui sa o platesc integral apoi? Sau mai bine sa o platesc si sa imi recuperez apoi banii de la Directia de Taxe si Impozite in caz ca voi castiga procesul?
Daca nu platiti acum si pierdeti procesul va trebui sa platiti integral. Dvs. puteti plati jumatate din minimul amenzii in termen de 15 zile si sa faceti plangere contraventioanla. In cazul in care castigati procesul, va veti putea recupera suma platita.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2022
Mihăilă Sebastian, Avocat

Alte discuții în legătură

Buna ziua , ce ar trebui sa fac daca am primit amenda de la dsp ... ramona7513 ramona7513 Buna ziua , ce ar trebui sa fac daca am primit amenda de la DSP si eu si fiul meu pentru intrarea in Roamnia si zic ei necompletarea formularului PLF desi noi ... (vezi toată discuția)
unde se poate depune contestatie ... marinella1759@yahoo.com marinella1759@yahoo.com Buna seara, As dori sa intreb unde se poate depune contestatie la amenda primita conform Art.4 alin.1 din OU 129/2021,privind implementarea formularului ... (vezi toată discuția)
Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala ... GetaLivia GetaLivia Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala in valoare de 500lei pt.ca nu a avut masca de protectie si procesul verbal l-am primit prin ... (vezi toată discuția)