Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala ...

Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala in valoare de 500lei pt.ca nu a avut masca de protectie si procesul verbal l-am primit prin posta odata cu amenda.As vrea sa stiu daca se poate proceda in acest fel si ce as putea face.Multumesc
Amenda se poate plati sau contesta ( scrie in cuprinsul Procesului verbal unde si in cat timp se poate face contestatia).
1. Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

2. Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
Plângerea suspendă executarea.