Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contravenționala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contravenționala

Se poate face contestație? La o amenda contravențională dată pe 12.04.2020,pe motiv că nu era urgență deplasarea, deși avea declarație pe proprie răspundere de deplasare? Amenda urmează a fi trimisa prin posta. Mulțumesc anticipat.
ManuelaR77, utilizator
Puteti face contestatie.
Ce a scris in declaratie, care era urgenta ?
Era bifat punctul 1 din declarație, iar în mașină erau 3 persoane, fiecare având declarație pe propria răspundere, veneau de la o stână aducând miei acasă. Domnul polițist a afirmat că "nu este o urgenta". Menționez că nu li s-a cerut B. I. Datele au fost luate din declarație... Spunând să aștepte acasă amenda de 1000 de lei fiecare...

gi-jane2 a scris:

Puteti face contestatie.
Ce a scris in declaratie, care era urgenta ?

pot contesta cand o veni procesul verbal.
Cam cât timp poate dura până primesc prin poștă procesul verbal?

gi-jane2 a scris:

pot contesta cand o veni procesul verbal.

Articolul 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
art 25
Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii acesteia.

og 2/2001
deci pot intocmi pv-ul in maxim 5 luni si sa vi-l comunice in maxim 2.

Articolul 28

(1) Contravenientul poate achita, in termen de cel mult 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii procesului-verbal, jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.
Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.

Plangerea se depune la judecatoria in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia.