Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis

Redobandire permis.
In situatia mea, permisul mi-a fost suspendat in 29.12.2021 cu drept de circulatie pana i n 13.01.2022. Am fost informat de ofiterul care mi-a suspendat permisul ca pot sustine un examen pentru reducerea perioadei dupa 30 de zile de la data expirari dovezi de circulatie, adica dupa 14.02.2022. In Timisoara, examenul se sustine doar in ziua de joi. Am mers azi (joi 17.02.2022) sa sustin examenul, dar mi sa spus ca nu pot da examen deoarece au trecut 20 de zile de la data expirari dovezi de circulatie si ca intre timp (31.01.2022) sa schimbat legea.
Se poate face ceva in cazul meu?
Iosif U., utilizator
Nu se mai poate face nimic. Chiar si pe legea veche, ca sa vi se poata acorda reducerea la 30 de zile examenul trebuia sustinut de cite ori va puteati programa, pina il luati, in primele 30 de zile de cind va expira dovada de drept de circulatie si va incepea perioada de suspendare. Adica cel mai bine ar fi fost sa-l fi dat in ianuarie incepind cu data de 14.01.2022.

Articolul 106 (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de catre o autoritate romana sau straina sustine, la cerere, testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie prevazut la art. 104 alin. (2) lit. a) pana in a 30-a zi, inclusiv, sau pana in a 45-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce pentru care poate solicita reducerea potrivit art. 104 alin. (3) sau art. 104 alin. (4) , dupa caz.
[ link extern ]
45 de zile era pentru alt gen de caz, nu al dvs.

Dupa legea noua examenul se poate sustine doar in primele 20 de zile de suspendare. Reducerile se acorda doar o treime din sanctiune, se poate reduce chiar si de la 30 (la 20 de zile) si nu se mai acorda reducere la sanctiuni mai mari de 90 de zile si la cele care sunt pe lista interzisa, cum e conducerea sub influenta alcoolului.
latka, utilizator
Salut Daniel este numele meu si am pierdut permisu pentru alcool, am fost condamnat in Germania aici stau si lucrez si am primit trei ani fara drept de a connduce si sase luni de inchisoare cu suspendare si in ianuarie expira.Intrebare ce pot sa fac sa dau din nou de permis
Intrebati la autoritatile din Germania, aici veti gasi raspunsuri majoritar despre codul rutier din Romania.
latka, utilizator