Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum reinoim statutul asociatiei fara participarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum reinoim statutul asociatiei fara participarea membrilor la sedinta?

Daca la sedinte nu participa membrii asociatiei, ( ar trebui sa fim 2/3 din total de membri) sunt care s-au mutat, sunt si decedati. ar trebui sa alegem un presedinte si cenzori dar locatari - membri nu vin la sedinte . cum putem procedam?
multumesc
george-neagu, moderator
Eu as propune desfiintarea acestor asociatii definitiv. Sa platim intretinerea direct la Primarie si apa,direct la Compania Regionala de Apa,iar plata sa se faca online asa cum se poate pentru lumina si gaz. M-am saturat de cuiburile de barfe din aceste asociatii precum si de hotomaniile care se fac in favoarea unor locatari in detrimentul altora. De multe ori, cea care incaseaza banii nu are nici prea multa scoala,nici cei 7 ani de acasa.
Daniela2275, utilizator
ar trebui sa fim 2/3 din total de membri)

Conform disp L nr 196/2018 adunarea generala a mebrilor proprietari poate sa se desfasoare daca exista dovada participarii a minimum 50+1 dintre proprietari
Puteti convoca adunare generala pe scari sau tronsoane
In aceasta situatie nu se pot convoca AD. pe scari / tronsoane
in aceasta situatie cum putem alege presedinte sau desfinta asociatia?
zolyxx, utilizator