avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, In cat timp.se elibereaza un certificat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, In cat timp.se elibereaza un certificat medico legal? ...

Buna ziua,
In cat timp.se elibereaza un certificat medico legal? Am fost agresata de sot si am cateva vanatai pe corp.
Si inca o intrebare: daca eu obtin certificat medico legal si plec de acasa cu copilul pe furis, ma poate acuza de parasire de domiciliu?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 10:36, 20 Februarie 2022
ma poate acuza de parasire de domiciliu?

Oare ce o inseamna pt dvs asta ? si daca va acuza ce, va ia cineva si va aduce inapoi sa fiti batuta sau cum credeti ?
De plecat, puteti pleca de acum, nu aveti de ce sa asteptati.
casa a cui e ?
vreti sa dati divort ?
unde vreti sa placeti ?
Max 7 zile pt certificatul medico-legal de la adta examinarii sau a prezentarii tuturor actelor medicale.

Nu exista notiunea de parasire de domicilu, Doar nu vreti sa ramaneti sa fiti agresata in continuare?

Solicitati ordin de protectie cu evacuarea lui din imobil sau ordin ca sa nu se apropie de dvs si copil pana se linistesc putin apele, Apoi consultati si un avocat care sa va indrume pasii in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penal Ilenia01 Ilenia01 Pot face o plangere penala chiar daca in seara in care am fost batuta,am zis nu,dar acum detin si un certificat medico legal? Am uitat sa specific ca am un ... (vezi toată discuția)
Penal Ilenia01 Ilenia01 Pot face o plangere penala chiar daca in seara in care am fost batuta,am zis nu,dar acum detin si un certificat medico legal? Am uitat sa specific ca am un ... (vezi toată discuția)
Divort - copil minor bibi30 bibi30 Buna ziua, Am o mare rugaminte la cei in masura sa ma ajute si sa ma lamureasca intr-o astfel de problema.Sunt casatorita de 4 ani(relatia in sine ... (vezi toată discuția)